Menstruacja - co powinnam wiedzieć?

Od okresu dojrzewania do menopauzy, menstruacja jest częścią życia kobiety. Ale co my o nich wiemy? Skąd się bierze krew? Dlaczego czasami są one bolesne?

 

Menstruacja - skąd bierze się krew podczas menstruacji i ile jej tracimy?

Miesiączka, znana również jako menstruacja lub przepływ menstruacyjny, jest regularnym przepływem krwi z macicy. Przepływająca objętość nie jest, jak można by się spodziewać, bardzo duża. Może się ona różnić w zależności od kobiety i miesiąca, od 5 ml do 25 ml.

 

Jaki jest cel menstruacji?

Wypływająca krew pochodzi z wyściółki macicy, a dokładniej z jej okresowego powierzchownego odnawiania się, w wyniku zmiany hormonalnej pod koniec cyklu. Cykl można podzielić na cztery odrębne fazy.

  • Pierwsza z nich to faza folikularna. W tym okresie w coraz większych ilościach produkowane są hormony - estrogeny. Powodują one pogrubienie wyściółki macicy i zwiększenie liczby naczyń krwionośnych.
  • W tym czasie jajeczko w jednym z jajników dojrzewa i zostaje wydalone. Jest to faza zwana owulacją. Jajo wędruje przez jajowód do macicy, która jest już gotowa na jego przyjęcie. W tym momencie ilość estrogenu w organizmie kobiety zaczyna się zmniejszać.
  • Rozpoczyna się trzecia faza, zwana fazą progestacyjną (lub lutealną). Charakteryzuje się on rozwojem ciałka żółtego, które wydziela inny hormon - progesteron. Hormon ten ma również za zadanie przygotować macicę do implantacji komórki jajowej, jeśli została ona zapłodniona przez plemniki. W tym celu macica wypełnia się krwią, tkanką, cukrem, białkiem itp.
  • Ale jeśli jajo nie zostało zapłodnione w ciągu kilku dni po jego przejściu przez jajowód, poziom progesteronu również zaczyna spadać. Niezapłodnione jajo ostatecznie rozpuszcza się, a nadmiar wyściółki macicy odpada. Całość jest następnie wydalana jako "krew" na zewnątrz, przez szyjkę macicy i pochwę. Jest to czwarta faza: miesiączka lub faza menstruacyjna.

 

Kiedy jest okres w stosunku do czasu, kiedy jajeczko może zostać zapłodnione?

Pierwszy dzień cyklu kobiety to pierwszy dzień miesiączki. Ostatnim dniem jest dzień przed następną miesiączką. Niezależnie od liczby dni pomiędzy miesiączkami, menstruacja pojawia się zawsze czternaście dni po owulacji. Czas do owulacji jest jednak różny.

 

Jak często dostaję miesiączkę i jak długo trwa?

Cykli może być tyle, ile jest kobiet. Uważa się, że cykl może trwać od 20 do 40 dni. Dla większości kobiet jest to od 26 do 34 dni, a dla jednej trzeciej z nich 28 dni. Czas trwania również różni się w zależności od kobiety i miesiąca; średnio wynosi od 2 do 7 dni.

 

Dlaczego boli tuż przed i w trakcie okresu?

Bolesne miesiączki nazywane są dysmenorrhoea. Najczęściej ból pojawia się przed i w trakcie kilku pierwszych dni miesiączki, zwłaszcza pierwszego dnia, podczas których niektóre kobiety odczuwają skurcze w podbrzuszu. Ból spowodowany jest skurczami mięśni macicy w celu wydalenia niezapłodnionego jajeczka oraz komórek i krwi endometrium (wyściółki macicy), które służyły do jego odżywiania. Regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć skurcze. Ciepła kąpiel lub butelka z gorącą wodą położona na brzuchu lub plecach rozluźnia mięśnie. Niektóre leki zmniejszają ból.

Jednakże, dysmenorrhoea może być spowodowana patologią organiczną. Należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem – Anna Fuchs doradzi co robić w takiej sytuacji.

 

Czy powinnam się martwić, jeśli mój okres się spóźnia?

Brak miesiączki (amenorrhoea) może mieć kilka przyczyn. Ale ważne jest, aby myśleć o ciąży.

Jeśli jesteś młoda i dopiero co dostałaś miesiączkę, może się zdarzyć, że miesiączki są nieregularne. Jest to normalne, ponieważ cykle są jeszcze anowulacyjne (bez owulacji), ponieważ fizjologiczne dojrzewanie kontroli hormonalnej nie jest zakończone. Okres ten może trwać dwa lata. Po 45-50 roku życia, dwa lata amenorrhoea należy uznać za menopauzę.

Amenorrhoea ma wiele przyczyn, począwszy od nieprawidłowości błony śluzowej macicy do poważnego urazu psychicznego, w tym stosowania niektórych zabiegów lub leków, anoreksji, itp.

W każdym przypadku, najrozsądniej jest skonsultować się z lekarzem ginekologiem, dobrym specjalistą jest Sylwester Król.

 

W jakim wieku można zacząć używać tamponów?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, tamponów można używać w każdym wieku, nawet jeśli jest się dziewicą. Najważniejsze jest, aby włożyć go prawidłowo i zmieniać go co około cztery godziny. I nie zapomnij! Zapomniany tampon może powodować infekcje pochwy.

 

Czy dostanę miesiączkę, gdy jestem w ciąży?

Nie. Może się jednak zdarzyć, że kobieta w ciąży będzie miała krwawienie. W tym przypadku jest to przepływ krwi, a nie menstruacja. Najlepiej skonsultować się z lekarzem!

 

Czy okres zmienia nastrój?

Zmiany nastroju mogą wystąpić na kilka dni przed rozpoczęciem okresu. Niektóre kobiety cierpią z tego powodu, w różnym stopniu, podczas gdy inne nie. Zaburzenia te należą do grupy objawów zwanych zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Obejmują one drażliwość, smutek, trudności z koncentracją, bóle głowy, nudności itp. Podobnie, tuż przed okresem, ciało ma tendencję do zatrzymywania wody. To właśnie dlatego czujesz się wzdęta, a Twoje piersi są napięte i wrażliwe.

 

Czy możesz uprawiać seks i sport, kiedy masz okres?

Oczywiście, że możesz uprawiać seks podczas okresu. Ale powinnaś wiedzieć, że niektóre kobiety z nieregularnym 14-dniowym cyklem mają owulację podczas miesiączki. Muszą zatem podjąć środki ostrożności, aby zapewnić, że jajo nie zostanie zapłodnione. To samo odnosi się do sportu. Wręcz przeciwnie, im bardziej aktywna jest kobieta, tym mniej prawdopodobne jest, że będzie cierpiała na dysmenorrhoea.

 

Tagi

menstruacja miesiączka okres ginekolog lekarz ginekolog
Badania ankietowe od 4 zł.