Ból w klatce piersiowej?! Co może oznaczać?

Czy czujesz ból w klatce piersiowej? Bądź ostrożny, ten objaw może wskazywać, że cierpisz na dusznicę bolesną. Idź do lekarza...

Serce jest pompą, która potrzebuje wystarczającej ilości tlenu i krwi do funkcjonowania. Jeśli tętnice wieńcowe, które dostarczają krew do serca, zatkają się złogami cholesterolu (płytką miażdżycową), serce jest słabo odżywione i z trudem się kurczy. Skutkiem tego jest silny ból w klatce piersiowej. Czuje się napięcie, ucisk, skurcze za mostkiem, ból promieniuje do barku, ramienia i lewej ręki, ale także do szczęki i szyi.

Ból pojawia się w trakcie minimalnego wysiłku

Mechanizmem schorzenia jest  przejściowe niedokrwienie mięśnia serca, które może być spowodowane następującymi bodźcami: 

  • aktywność fizyczna (nawet mały wysiłek np. wejście po schodach)
  • zbyt obfity posiłek
  •  zetknięcie z zimnym powietrzem
  • stres emocjonalny

Zazwyczaj trwa od kilku sekund do kilku minut i ustępuje po zatrzymaniu aktywności.  Objawy te mogą ukrywać dławicę piersiową. Podczas wysiłku fizycznego serce wymaga dużo większego zaopatrzenia w utlenowaną krew. Dostarczany w większej ilości tlen pozwala na przyspieszenie czynności serca oraz zwiększenie siły skurczu podczas wysiłku. Jeśli ilość dopływającej krwi jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb, powstaje stan nazywany niedokrwieniem. Upośledzenie dopływu krwi powoduje nagromadzenie substancji chemicznych odpowiedzialnych za wyzwolenie sygnałów bólowych. 

Ból może ustąpić samoistnie po przerwaniu działania czynnika, który go wywołuje (chodzi głównie o wysiłek fizyczny). Tylko dlatego, że dolegliwości znikają, nie oznacza, że należy ból ten bagatelizować. Jeśli podczas ćwiczeń odczuwasz ból w klatce piersiowej, koniecznie umów się na wizytę u lekarza ogólnego lub kardiologa. Nieleczona dławica piersiowa (lub stabilna dławica piersiowa) może ostatecznie doprowadzić do niewydolności serca, a nawet do zawału. Z drugiej strony, jeśli dolegliwość jest prawidłowo leczona na co dzień, to całkiem możliwe jest życie z nią bez komplikacji.

 

Ból nie znika po wysiłku, występuje w spoczynku

Jeśli ból w klatce piersiowej nie zniknie po 15 minutach od zatrzymania aktywności i po zażyciu nitrogliceryny, należy natychmiast skontaktować się z pomocą medyczną. To może być zawał.  Ból w tym przypadku spowodowany jest przedłużającym się niedokrwieniem mięśnia sercowego, co powoduje jego uszkodzenie. Ma charakter podobny do występującego w dławicy piersiowej, jednakże nie ustępuje po odpoczynku ani stosowaniu nitrogliceryny. Bólowi w klatce piersiowej może towarzyszyć pocenie się wilgotna, spocona i szara cera, zawroty głowy, wymioty, utrudnione oddychanie, a nawet głęboki niepokój. Najczęstsze objawy zawału serca to gniotący ból w środkowej części klatki piersiowej. Ból może trwać od pięciu minut do kilku godzin. Poruszanie się, zmiana pozycji ani odpoczynek nie powodują ustania ani zmniejszenia bólu. Ból może być stały,może też ustępować i nawracać. Im wcześniej rozpocznie się leczenie zawału, tym więcej mięśnia sercowego można uratować.

Badanie przyczyn bólu w klatce piersiowej

  • Pierwszym przeprowadzonym badaniem jest na ogół elektrokardiogram (EKG) Badanie to zapisuje aktywność elektryczną serca za pomocą elektrod przymocowanych do skóry.
  • Elektrokardiogram wysiłkowy, sprawdza jak serce i naczynia krwionośne odpowiadają na wysiłek i wskazują, czy ból jest związany z sercem
  • Echokardiogram jest badaniem obrazowym, które pozwala na ocenę funkcjonowania jam i zastawek serca, przepływu krwi oraz dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków
  • Rentgen klatki piersiowej pozwalający sprawdzić kształt serca i dużych naczyń krwionośnych.
  • Koronarografia, pomaga zidentyfikować poszczególne tętnice serca, które mogą być zwężone lub zablokowane

Boli? Zmień styl życia

Zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca nawet o 80%. Największe znaczenie ma profilaktyka pierwotna, czyli działania mające na celu zahamowanie postępu miażdżycy, co wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka sercowo-naczyniowego. Należy:

  • Przestać palić papierosy.
  • Ograniczyć spożywanie alkoholu i kofeiny.
  • Stosować dietę wolną do tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, a także produktów zawierających znaczne ilości cholesterolu.
  • Kontrolować masę ciała, konieczność utraty kilku kilogramów.
  • Zwiększyć aktywność fizyczną, szczególnie zaleca się wysiłek aerobowy o umiarkowanej intensywności przez 30 min, 3 razy w tygodniu.
  • Kontrolować i regulować poziom ciśnienia tętniczego, w razie konieczności także za pomocą leków.
Badania ankietowe od 4 zł.